ROTUJEN YHTEYSHENKILÖT

ROTUTOIMINTA JA ROTUJEN YHTEYSHENKILÖT

Rotuyhteyshenkilö on oman rotunsa harrastaja, joka tuntee rotua, osaa kertoa siitä, ja osaa ohjata hakemaan tietoa oikeasta paikasta. Rotuyhteyshenkilöt voivat järjestää rotutapaamisia tai -tilaisuuksia, jossa saman rodun harrastajat pääsevät tapaamaan toisiaan ja viettämään mukavaa aikaa koiraharrastuksen parissa. Tapaamisten sisältö voi olla juuri sitä mitä rotuharrastajat toivovat; uuden oppimista, vapaata yhdessäoloa, yhteislenkkejä, tutustumiskäyntejä tai mitä mieleen juolahtaa. Osty on tukemassa toimintaa mm. antamalla tilojaan rotutapaamisten käyttöön ja auttamalla tiedottamisessa.

Tällä sivulla on lista kaikista terrieriroduista ja toiminnassa mukana olevista rotuyhteyshenkilöistä. Usealla terrierirodulla on jo nimettynä oma vastuuhenkilö, mutta usealta rodulta se vielä puuttuu.

Huomaatko listalla oman rotusi, jolle ei ole merkitty yhteyshenkilöä. Alkaisitko tehtävään tai tiedätkö jonkun jolle se sopisi?

Mikäli kaipaat rodullesi uutta toimintaa, ota yhteyttä suoraan omaan rotuyhteyshenkilöösi ja tee ehdotuksia toiminnasta! Toiminnan järjestämisessä riittää yleensä vain ajan ja paikan miettiminen, tiedottaminen Ostyn kotisivuilla tai facebookissa.

ROTUYHTEYSHENKILÖVASTAAVA

Ulla Henriksson
ulla.henriksson1@gmail.com
p.050 402 7635

ROTUYHTEYSHENKILÖT



AIREDALENTERRIERI

Marja Kujala
marja.kujala@mail.suomi.net
p. 040 829 4609

AMERIKANKARVATONTERRIERI

Eveliina Ruokamo
eve.ruokamo@gmail.com
p. 050 560 2497


AMERIKANKÄÄPIÖTERRIERI

ANDALUSIANROTTAKOIRA

AUSTRALIANTERRIERI
Marjatta Lehtonen
marlehton@gmail.com

BEDLINGTONINTERRIERI


BORDERTERRIERI


BRASILIANTERRIERI

BULLTERRIERI/KÄÄPIÖBULLTERRIERI
Sanna Perätalo
bullpall@hotmail.com
p. 044 274 9909

CAIRNTERRIERI
Mervi Kyrki
p. 040 725 4755

Mirva Viinamäki
mirva.viinamaki@gmail.com



CESKYTERRIERI

DANDIENDIMONTINTERRIERI

ENGLANNINKÄÄPIÖTERRIERI

GLEN OF IMAALINTERRIERI

IRLANNINTERRIERI



JACKRUSSELINTERRIERI
Sirpa Kailasuo
sirpakotajarvi@gmail.com
p. 040 098 8228

JAPANINTERRIERI



KETTUTERRIERI
Heli Kitti
heli.k.kitti@gmail.com
p. 044 324 0113

KERRYNTERRIERI

LAKELANDINTERRIERI

MANCHESTERINTERRIERI

NORFOLKINTERRIERI

NORWICHINTERRIERI

PARSONRUSSELLINTERRIERI
Jaana Oinas (jättämässä tehtävän)
oinas.jaana@gmail.com

SAKSANMETSÄSTYSTERRIERI
Sirpa Kailasuo
sirpakotajarvi@gmail.com
p. 0400 988 228


SEALYHAMINTERRIERI
Pia Haataja
pia.haataja@gmail.com
p. 044 094 5575

SILKKITERRIERI
Tuula Tervo
kenneldazza@kotinet.com
p. 040 913 6070


SKOTLANNINTERRIERI
Katja Manninen
kennelbandstones@gmail.com


SKYENTERRIERI
Ulla Henriksson
ulla.henriksson1@gmail.com
p. 050 402 7635


Tiina Hongisto
tiina_hongisto@luukku.com
p. 044 033 2411


STAFFORDSHIRENBULLTERRIERI
Virve Sipola
virve.sipola@gmail.com
p. 044 583 314


Enni Rantanen
enni.rantanen@hotmail.com
p. 044 518 0497


TENDERFIELDINTERRIERI

WALESINTERRIERI
Heini Kelloniemi
heini.kelloniemi@oulu.fi
p. 040 542 4569

VALKOINEN LÄNSIYLÄMAANTERRIERI
Irja Mämmelä
irja@mammela.fi
p. 040 587 3334

Tiina Somero
tiina.somero@gmail.com
p. 050 388 0956

VEHNÄTERRIERI

YORKSHIRENTERRIERI

Sivu päivitetty 13.6.2018