ROTUJEN YHTEYSHENKILÖT

ROTUTOIMINTA JA ROTUJEN YHTEYSHENKILÖT

Rotuyhteyshenkilö on oman rotunsa harrastaja, joka tuntee rotua, osaa kertoa siitä, ja osaa ohjata hakemaan tietoa oikeasta paikasta. Rotuyhteyshenkilöt voivat järjestää rotutapaamisia tai -tilaisuuksia, jossa saman rodun harrastajat pääsevät tapaamaan toisiaan ja viettämään mukavaa aikaa koiraharrastuksen parissa. Tapaamisten sisältö voi olla juuri sitä mitä rotuharrastajat toivovat; uuden oppimista, vapaata yhdessäoloa, yhteislenkkejä, tutustumiskäyntejä tai mitä mieleen juolahtaa. Osty on tukemassa toimintaa mm. antamalla tilojaan rotutapaamisten käyttöön ja auttamalla tiedottamisessa.

Tällä sivulla on lista kaikista terrieriroduista ja toiminnassa mukana olevista rotuyhteyshenkilöistä. Usealla terrierirodulla on jo nimettynä oma vastuuhenkilö, mutta usealta rodulta se vielä puuttuu.

Huomaatko listalla oman rotusi, jolle ei ole merkitty yhteyshenkilöä. Alkaisitko tehtävään tai tiedätkö jonkun jolle se sopisi?

Mikäli kaipaat rodullesi uutta toimintaa, ota yhteyttä suoraan omaan rotuyhteyshenkilöösi ja tee ehdotuksia toiminnasta! Toiminnan järjestämisessä riittää yleensä vain ajan ja paikan miettiminen, tiedottaminen Ostyn kotisivuilla tai facebookissa.

ROTUYHTEYSHENKILÖVASTAAVA

Ulla Henriksson
ulla.henriksson1@gmail.com
p.050 4027 635

ROTUYHTEYSHENKILÖT


AIREDALENTERRIERI

Marja Kujala
marja.kujala@mail.suomi.net
p. 040 8294 609

AMERIKANKÄÄPIÖTERRIERI

ANDALUSIANROTTAKOIRA

AUSTRALIANTERRIERI
Marjatta Lehtonen
marlehton@gmail.com

BEDLINGTONINTERRIERI


BORDERTERRIERI
Anu Kärkkäinen
anupj.karkkainen@gmail.com


BRASILIANTERRIERI

BULLTERRIERI/KÄÄPIÖBULLTERRIERI
Sanna Perätalo
bullpall@hotmail.com
p. 044 2749 909

CAIRNTERRIERI
Mervi Kyrki
p. 040 7254 755

Mirva Viinamäki
mirva.viinamaki@gmail.com

CESKYTERRIERI

DANDIENDIMONTINTERRIERI

ENGLANNINKÄÄPIÖTERRIERI

GLEN OF IMAALINTERRIERI

IRLANNINTERRIERI

JACKRUSSELINTERRIERI
Sirpa Kailasuo
sirpakotajarvi@gmail.com
p. 040 0988 228

JAPANINTERRIERI

KETTUTERRIERI
Heli Kitti
heli.k.kitti@gmail.com
p. 044 3240 113

KERRYNTERRIERI

LAKELANDINTERRIERI

MANCHESTERINTERRIERI

NORFOLKINTERRIERI

NORWICHINTERRIERI

PARSONRUSSELLINTERRIERI
Jaana Oinas
oinas.jaana@gmail.com

SAKSANMETSÄSTYSTERRIERI
Sirpa Kailasuo
sirpakotajarvi@gmail.com
p. 0400 988 228


SEALYHAMINTERRIERI
Pia Haataja
pia.haataja@gmail.com
p. 044 0945575

SILKKITERRIERI
Tuula Tervo
kenneldazza@kotinet.com
p. 040 9136 070


SKOTLANNINTERRIERI


SKYENTERRIERI
Ulla Henriksson
ulla.henriksson1@gmail.com
p. 050 4027 635

STAFFORDSHIRENBULLTERRIERI
Virve Sipola
virve.sipola@gmail.com
p. 044 5833 143

TENDERFIELDINTERRIERI

WALESINTERRIERI
Heini Kelloniemi
heini.kelloniemi@oulu.fi
p. 040 5424 569

VALKOINEN LÄNSIYLÄMAANTERRIERI
Irja Mämmelä
irja@mammela.fi
p. 040 5873 334

Tiina Somero
tiina.somero@gmail.com
p. 050 3880 956

VEHNÄTERRIERI

YORKSHIRENTERRIERI

Sivu päivitetty 19.6.2017